Jaki powinien być idealny księgowy?

Poszukiwanie księgowego to dla wielu firm nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że często ich właściciele czy osoby odpowiedzialne za rekrutacje nie mają pojęcia na czym polega praca księgowego. Dlatego też postanowiliśmy przygotować profil idealnego księgowego, aby ułatwić rekruterom i właścicielom firmy zadanie znalezienia idealnego księgowego.

Idealny księgowy powinien być rzetelny, skrupulatny, cierpliwy – wszystkie te cechy są koniecznością u dobrego księgowego, bowiem jego praca polega na dokładnym i bezbłędnym zajmowaniu się dokumentacją księgową. Jeśli w dokumentacji pojawią się błędy, odpowie za nie firma, często niemałymi karami finansowymi.

Idealny księgowy powinien mieć odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Najlepiej jeśli księgowy posiada doświadczenie w branży, w której funkcjonuje firma, będzie bowiem miał wiedzę na temat specyficznych przepisów prawnych i rachunkowych, które dotyczą rozliczania firmy w danej branży. Wykształcenie choć wydawać by się mogło oczywiste, wcale takim nie jest, zdarzają się bowiem osoby po kursach księgowych, które również aplikują na stanowiska samodzielnych księgowych w firmie. Brak kierunkowego wykształcenia nie powinien jednak całkowicie skreślać takiej osoby, jeśli ma ona bogate doświadczenie może okazać się o wiele lepszym kandydatem niż np. osoba dopiero po studiach.

Jeśli księgowy ma prowadzić w firmie księgi rachunkowe musi także posiadać odpowiedni certyfikat, można to zweryfikować na stronach Ministerstwa Finansów, gdzie publikowane są listy osób posiadających takie certyfikaty.